Wijn

Nero d'Avola

Nero d'Avola is een blauwe druif uit Sicilië, in de officiële regels ook calabrese genoemd. De naam verwijst naar het stadje Avola in de provincie Siracusa. Staat de druif op het etiket van een Sicilia DOC, dan komt minstens 85 procent van de wijn van nero d'avola. In de Cerasuolo di Vittoria DOCG gaat de druif samen met frappato. In de winkel aan de Brink in Bathmen staan nu 8 flessen nero d'avola.

  • 8flessen in de winkel
  • 7wijnhuizen
  • 12,5–14%alcohol

Wat is nero d'avola precies?

Nero d'Avola is een blauwe druivensoort uit Sicilië, waarvan vooral rode wijn en ook rosé wordt gemaakt. Volgens vakblad Falstaff is de druif vernoemd naar het stadje Avola in de provincie Siracusa, waar de soort waarschijnlijk vandaan komt. Falstaff noemt nero d'avola ook het boegbeeld van de Siciliaanse wijnbouw, met ongeveer 20.000 hectare wijngaard op het eiland.

In de wetteksten heet de druif calabrese. Het productiereglement van de Sicilia DOC spreekt van "Calabrese o suo sinonimo Nero d'Avola": calabrese of het synoniem nero d'avola. Beide namen gaan dus over dezelfde druif. Op het etiket ziet u meestal nero d'avola, soms ook gespeld als nero davola.

Welke regels gelden voor Sicilia DOC Nero d'Avola?

Een Sicilia DOC met de druivennaam op het etiket bestaat voor minstens 85 procent uit die druif. De overige 15 procent mag komen van andere druiven met een vergelijkbare kleur die in Sicilië zijn toegestaan. Het productiegebied is het hele bestuurlijke grondgebied van de regio Sicilië.

Voor nero d'avola is de opbrengst beperkt tot 14 ton druiven per hectare, en de druiven moeten van nature minstens 12 procent alcohol kunnen geven. Het oogstjaar moet op het etiket staan, behalve bij mousserende wijn. De wijn moet bovendien in Sicilië worden gebotteld. Bij een Riserva telt de rijpingstijd vanaf 1 november van het oogstjaar.

In de winkel

Nero d'Avola bij ’t Bockje

Een greep uit de 8 flessen die nu in de winkel aan de Brink staan.

Shop alle nero d'avola in de webshop

In het kort

HerkomstSicilië, vernoemd naar Avola in de provincie Siracusa
Officiële naamCalabrese, met nero d'avola als synoniem
Sicilia DOCMinimaal 85 procent van de druif op het etiket, heel Sicilië
Opbrengst DOCMaximaal 14 ton per hectare voor nero d'avola
Terre Siciliane IGTSinds de oogst van 2017 geen rassenwijn nero d'avola meer
Cerasuolo di Vittoria DOCG50 tot 70 procent nero d'avola, 30 tot 50 procent frappato
In de winkel8 flessen

Wat is het verschil tussen Sicilia DOC en Terre Siciliane IGT?

Beide benamingen gelden voor heel Sicilië, maar de DOC heeft strengere regels en de druivennaam is voorbehouden. Terre Siciliane is een beschermde geografische aanduiding (IGP, in het Italiaans ook IGT genoemd), Sicilia is een beschermde oorsprongsbenaming (DOC). Calabrese staat in de lijst van druiven die voor Terre Siciliane zijn toegestaan.

Volgens vakblad Meininger mogen nero d'avola en grillo vanaf de oogst van 2017 niet meer als rassenwijn onder Terre Siciliane IGT worden verkocht. De druif mag nog wel in een algemene Terre Siciliane rosso, maar de naam van de druif hoort als losse rasvermelding thuis op het etiket van een Siciliaanse DOC. Tegelijk ging de maximale opbrengst voor nero d'avola in de DOC omlaag van 16 naar 14 ton per hectare.

Wat is Cerasuolo di Vittoria DOCG?

Cerasuolo di Vittoria is een rode wijn uit het zuidoosten van Sicilië, gemaakt van nero d'avola en frappato. Het productiereglement schrijft 50 tot 70 procent nero d'avola en 30 tot 50 procent frappato voor. Het gebied ligt in de provincies Ragusa, Caltanissetta en Catania, rond Vittoria, Comiso, Acate en Chiaramonte Gulfi.

De benaming werd in 1973 een DOC en in 2005 een DOCG. De opbrengst is beperkt tot 8 ton druiven per hectare en de wijn heeft minimaal 13 procent alcohol. Een gewone Cerasuolo di Vittoria mag vanaf 1 juni na de oogst in de handel. De Classico komt uit het oorspronkelijke gebied van 1973 en mag pas na 31 maart van het tweede jaar na de oogst worden verkocht.

Welke nero d'avola staat er bij ’t Bockje?

In de winkel staat nero d'avola van onder meer Canapi, Parthenium, Passimora, Pellegrino, Preciso en Zensa. Van Canapi staat er een Nero d'Avola Vegan, van Preciso een Nero d'Avola Sicilia en van Zensa een Nero d'Avola Terre Siciliane IGP. Op het etiket ziet u steeds welke herkomstbenaming geldt.

Van Pellegrino staan er de Gazzerotta Nero d'Avola, ook als magnum in een kist, en de Tripudium Rosso. Zoekt u een fles voor een etentje, een cadeau of een feest, bel dan de winkel of kom langs aan de Brink 2 in Bathmen.

Wijnhuizen in deze selectie

  • Pellegrino 2
  • Canapi 1
  • Parthenium 1
  • Passimora 1
  • PELLEGRINO 1
  • Preciso 1
  • Zensa 1

Wat klanten ook vragen

Is calabrese hetzelfde als nero d'avola?

Ja. In de Siciliaanse wetteksten heet de druif calabrese, met nero d'avola als synoniem.

Waar komt de naam nero d'avola vandaan?

De druif is vernoemd naar Avola, een stadje in de provincie Siracusa in het zuidoosten van Sicilië.

Welke druiven zitten in Cerasuolo di Vittoria?

Nero d'avola (50 tot 70 procent) en frappato (30 tot 50 procent).

Hoeveel nero d'avola staat er in de winkel?

Op dit moment 8 flessen, waaronder een magnum van Pellegrino Gazzerotta in een kist.

Verder kijken

Bronnen

De winkel staat aan de Brink 2 in Bathmen. Open dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. Voor advies belt u 0570 541 278 of mailt u naar info@bockje.nl.

Wij verkopen geen alcohol aan personen onder de 18 jaar. NIX18.