Whisky · Uitleg
Waarom wordt whisky troebel als u ijs of water toevoegt?
Whisky wordt troebel omdat langketenige vetzuuresters bij lage temperatuur en bij een lagere alcoholsterkte niet meer in oplossing blijven. Dat heet koudtroebeling. Rond 46 procent alcohol blijft whisky helder; verdunt u met ijs of water, dan zakt de sterkte en worden de esters zichtbaar. Koudfiltratie bij 0 tot 4 graden Celsius haalt die stoffen weg. In Bathmen staan 2.663 whisky’s op 46 procent of hoger.
In het kort
De kern in cijfers
| Verschijnsel | Koudtroebeling, in het Engels chill haze |
|---|---|
| Oorzaak | Langketenige vetzuuresters en vetzuren, ruwweg C12 tot C18 |
| Grenswaarde alcohol | Rond 46 procent blijft whisky bij kamertemperatuur helder |
| Filtertemperatuur | 0 tot 4 graden Celsius, in uitzonderingsgevallen tot 6 graden onder nul |
| Filtermiddel | Plaat-en-raamfilter met filterplaten van kiezelgoer |
| Andere oorzaken van sluier | Eiwitten en mineralen zoals calcium, magnesium, silicaten en ijzer |
| Wettelijk minimum | Whisky is minimaal 40 procent, volgens EU-verordening 2019/787 |
| Leeftijd | NIX18: geen alcohol onder de 18 jaar |
Wat gebeurt er precies als whisky troebel wordt?
Koudtroebeling ontstaat doordat langketenige vetzuuresters samenklonteren tot micellen zodra hun oplosbaarheid daalt. Die deeltjes verstrooien licht, waardoor de whisky melkachtig of wazig oogt.
Het gaat vooral om esters met een lange koolstofketen, ruwweg C12 tot C18. Ze komen uit de gisting en uit het eikenhouten vat. Kortketenige esters blijven wel in oplossing en dragen aroma. Naast vetzuuresters worden in de vakliteratuur ook eiwitten en mineralen zoals calcium, magnesium, silicaten en ijzer als oorzaak van troebeling genoemd.
Waarom maakt ijs of water het verschil?
Alcohol houdt de vetzuuresters in oplossing. Water verlaagt het alcoholpercentage in het glas en ijs verlaagt ook de temperatuur, en dan slaan de esters samen neer.
Rond 46 procent alcohol per volume ligt de grens waarboven whisky bij kamertemperatuur helder blijft. Giet u een scheut water bij een whisky van 46 procent, dan zakt de sterkte in het glas onder die grens. Een blokje ijs doet hetzelfde en koelt het glas bovendien af, dus werken beide oorzaken dan tegelijk.
Wat doet koudfiltratie met de whisky?
Koudfiltratie koelt de whisky tot rond het vriespunt en perst hem daarna door filterplaten. De neergeslagen esters blijven in het filter achter, zodat de fles ook met ijs helder blijft.
In de praktijk gebeurt dat bij 0 tot 4 graden Celsius, in uitzonderingsgevallen tot ongeveer 6 graden onder nul. Er wordt gewerkt met een plaat-en-raamfilter met platen van kiezelgoer, een poeder van fossiele kiezelalgen. Metingen in de vakliteratuur komen na koudfiltratie uit op een gemiddelde troebelheid van 2,5 NTU.
Is een troebele whisky een gebrek?
Troebeling door vetzuuresters is geen bederf en geen productiefout. Het is een natuurkundig verschijnsel dat omkeerbaar is: komt de whisky weer op kamertemperatuur, dan lost de sluier doorgaans op.
Veel bottelaars kiezen daarom bewust voor bottelen zonder koudfiltratie, meestal op 46 procent of hoger, en vermelden dat op het label. De Europese regels schrijven voor whisky een minimum van 40 procent alcohol per volume voor en staan geen andere toevoeging toe dan karamel E150a voor de kleur. Over filtratie zeggen die regels niets.
Hoeveel whisky's in Bathmen kunnen troebel worden?
In de winkel aan de Brink in Bathmen staan 3.897 verschillende whisky’s. Daarvan zijn 2.663 flessen op 46 procent alcohol of hoger gebotteld en 1.184 staan tussen 40 en 45,9 procent.
Bottelingen zonder koudfiltratie vindt u vooral in die eerste groep, omdat bottelaars die keuze meestal combineren met 46 procent of hoger. Of een fles koudgefilterd is, staat niet altijd op het label. Vraagt u er in de winkel naar, dan zoeken wij het voor u na.
Hoe schenkt u een niet koudgefilterde whisky?
Schenk eerst een slok puur en voeg daarna druppelgewijs water op kamertemperatuur toe. De sterkte in het glas daalt dan geleidelijk en de temperatuur blijft hoger dan met smeltend ijs.
Raakt de whisky toch troebel, dan hoeft u niets te doen. Bij opwarmen tot kamertemperatuur trekt een sluier van vetzuuresters meestal weg. Leeftijd telt wel: NIX18, geen alcohol onder de 18 jaar.
Uit de winkel in Bathmen
Welke whisky's van 46 procent en hoger staan er in het schap?
In de winkel in Bathmen staan 2.663 whisky's van 418 verschillende merken uit 25 landen. De prijzen lopen van € 17,49 tot € 12.500,00. Het alcoholpercentage loopt van 46% tot 69%.
- 1770 Glasgow Distillery 2nd Release 46% · 50 cl · Schotland
- 1770 Glasgow Distillery Red Wine & Ruby Port Cask Finish 57,5% · 70 cl · Schotland
- 1770 Glasgow Single Malt 52% · 70 cl · Schotland
- 1792 Small Batch 46,85% · 75 cl · Verenigde Staten
- A Highland Distillery 2005 – 16 Years Old – First Cask 58,3% · 70 cl · Schotland
- Aber Falls 6Y Rye Whisky 47% · 70 cl · Wales
- Aber Falls Madeira cask Welsh single malt whisky 47% · 70 cl · Wales
- Aberargie Expressions Golden Promise 48,2% · 70 cl · Schotland
- Aberargie Expressions Laureate 48,2% · 70 cl · Schotland
- Aberfeldy 25 Years Old 46% · 70 cl · Schotland
Kort antwoord
Korte antwoorden op verwante vragen
- Verdwijnt de troebeling weer?
- Koudtroebeling door vetzuuresters is omkeerbaar en lost doorgaans op zodra de whisky opwarmt tot kamertemperatuur.
- Komt troebeling altijd door kou?
- Nee. In de vakliteratuur worden ook eiwitten, mineralen zoals calcium, magnesium, silicaten en ijzer, en kristallen van calciumoxalaat als oorzaak genoemd.
- Verandert koudfiltratie de smaak?
- Daarover bestaat geen eensluidend beeld. Koudfiltratie haalt esters van langketenige vetzuren weg, maar blind proeven wijst volgens de vakpers op weinig effect op de smaak.
- Waarom staat 46 procent zo vaak op het label?
- Rond 46 procent per volume blijven de vetzuuresters bij kamertemperatuur in oplossing, zodat bottelen zonder koudfiltratie kan zonder sluier in de fles.
- Mag er iets aan whisky worden toegevoegd?
- Volgens EU-verordening 2019/787 mag whisky niet gezoet of gearomatiseerd worden en is alleen karamel E150a voor de kleur toegestaan.
Onderbouwing
Bronnen
- Verordening (EU) 2019/787, bijlage I, categorie 2: whisky of whiskey, EUR-Lex, Publicatiebureau van de Europese Unie (geraadpleegd 2026-10-05)
- Chill filtration: is it bad for whisky?, Scotchwhisky.com, The Whisky Professor (geraadpleegd 2026-10-05)
- Chill filtration, technical notes, Annandale Distillery (geraadpleegd 2026-10-05)
- As Clear as Amber: turbidity in whiskey, flaw or taste criterion, Brewing and Beverage Industry International, Eaton Technologies (geraadpleegd 2026-10-05)
- SUPRApak modules: new opportunity for cost savings in non-chill filtration whisky process, Pall Corporation (geraadpleegd 2026-10-05)
Deze pagina is geschreven en gecontroleerd door ’t Bockje Bathmen, slijterij aan de Brink 2 in Bathmen. Laatst bijgewerkt op 5 oktober 2026.
Verkoop van alcohol onder de 18 jaar is verboden. NIX18.


